Pokud někdo ví, o jakou chorobu se jedná prosím o radu, snímek bohužel nemám k dispozici, ale listy jsou silně kadeřavé. děkuji Marie
Choroby a škůdci
Přehled nejšastějších chorob a škůdců na okurkách
Plíseň okurková
Vadnutí okurek
Svilušky
Plíseň okurková -
Jedná se o další plíseň způsobenou mikroskopickými houbami napadající zeleninu, konkrétně okurky a příbuzné rostliny, například meloun cukrový. Co se týče okurek, toto je současně jejich nejrozšířenější choroba, tudíž bychom jí měli věnovat dostatek pozornosti.
Projevy
Přítomnost houby na rostlině se projevuje nejdříve žlutozelenými až světlezelenými skvrnami na listech okurky. Ty mohou být dvojího typu, a to buď ohraničené ztmavlými žilkami, anebo rozptýlené – jakoby rozpité. Jak se choroba rozšiřuje, příznaky jsou čím dál více patrné a skvrny se zvětšují. Poté začne pletivo listů postupně usychat, až v krajním stavu seschne kompletně celá rostlina. Jelikož tak přijde okurka o celý fotosyntetický aparát, netvoří už ani plody a úroda je tak značným způsobem snížena.
Kde se jí daří a jak přežívá
Tato houba má stejně jako jiní původci plísní ráda vyšší teploty i vlhkost vzduchu. To můžeme nevědomky způsobit i příliš hustým porostem, do kterého nemá vzduch přímý přístup a podmínky pro rozvoj choroby jsou tak mnohem příznivější. Houbové spory mohou přežívat v odumřelých částech napadených rostlin a stejně jako například plíseň cibulová se při výskytu na rostlině mohou šířit větrem. Tak je choroba velmi snadno a nebezpečně roznášena postupně z rostliny na rostlinu, přičemž tomuto šíření se relativně špatně ubráníme.
Metody ochrany
základní pravidla jsou především vyvarování se přehoustlých porostů, snaha nepěstovat náchylné rostliny v blízkosti vodních ploch a toků kvůli zvýšené vlhkosti a také bezpečně zpracovat rostlinné zbytky napadené chorobou.
Chemie- S ošetřováním je nutné začít preventivně, t.j. od konce června. V průběhu sezóny ošetřujeme tak, že při vhodných podmínkách pro šíření plísně aplikujeme postřik, dále pak s dodržením ochranných lhůt sklízíme. K ošetření můžeme použít přípravky ALIETTE 80 WP, ACROBAT MZ nebo DITHANE DG Neotec.
Vadnutí okurek
Velmi častá choroba, která často není odhalena je vadnutí dospělích rostlin. Rostliny vadnou v první fázy jen přechodné (při vyšších teplotách), v druhé fázy roztliny vadnou přes den, ale v noci se zase vzpamatují. a poslední fáze je že rostlina uvadnou a už se nevzpamatují a uschnou.
Tato choroba napadá pouze kořenový systém a na rostlině není vůbec nic vydět. Poznali by jste to pouze v případě, že by jste rostlinu v první nebo druhé fázi vytrhli a podíváli by jste se na kořeny, které budou poškozené.
Tato choroba napadá i třeba papriky, ale ty v době kdy jim začíná růst první praví list a projevuje se to tím že paprika jakoby uhnije ze dne na den nazývá se to padání klíčních rostlin
Ochrana:
Propařování, případná výměna zeminy či pěstebních substrátů.
Chemie:
Merpan 80 WG - Fungicidní přípravek k ochraně ovocných dřevin, okrasných rostlin, zeleniny a révy proti houbovým chorobám
Previcur 607 SL - Systémový fungicid k hubení půdních i listových chorob pro použití v zelenině, okrasných rostlinách a dřevinách
Tyto přípravky fungují nejlépe jako prevence v nouzy je můžete použít v první fázi vadnutí, ale účinost není moc dobrá.
Každopádně rostliny nehynou všechny ze dne na den ale postupně proto když zjistíte, že máte tento problém vyplatí se použít tuto chemii. Nezachráníte již napadané rostliny, ale zachráníte napadení ostatních rostlin.
Jedinná a stoprocentní ochrana před touto chorobou je používat roubovanné okurky
Sviluška
! Pro začátečníka velmi často zaměnitelná za plíseň okurkovou.! Rychlí způsob rozeznání pomocí lupy se podíváme na spodní stranu listu kde jsou při napadení sviluškama vidět drobní roztoči a pavučinky (odborníci prominou tyto výrazi) Dobrým zrakem lze vydět i bez lupy.
Ochrana:
Ošetřujeme v době objevení prvních příznaků. Ošetření je nutné několikrát opakovat v intervalu cca 10 dní.
Přípravky:
Nissorun 10 WP - Selektivní kontaktní přípravek k hubení svilušek v okrasných rostlinách a dřevinách.
Omite 30 W - Postřikový přípravek k ochraně rostlin proti roztočům (svilušky, vlnovník rybízový).
Omite 570 EW - Postřikový přípravek k ochraně rostlin proti roztočům (svilušky, vlnovník rybízový, vlnovníci a hálčivci v révě vinné).